Opublikowano: 17 maja, 2020Kategoria: Wpisy branżowe

tłumacz angielskiego

Czy zastanawiałeś się kiedyś, skąd w angielszczyźnie wzięły się najbardziej podstawowe słowa? Jakie są ich korzenie, jak ewoluowały, jakie stoją za nimi historie? W niniejszym artykule przedstawiam garść ciekawostek i rozważań na temat angielskiego home.

ETYMOLOGIA I ZNACZENIE

Słowo home pochodzi z języka pragermańskiego, w którym funkcjonowało pod postacią khaim. Następnie przedostało się do staroangielskiego i ewoluowało w ham. Jego pojęcie i znaczenie zmieniało się wraz z postępem ludzkości. Domem naszych przodków mogło być rozpalone ognisko i obecność innych członków plemienia. Potem niewielki szałas, a z czasem murowany dom. Zawsze było to jednak schronienie, coś osobistego. Mogliśmy się tam skrywać nie tylko fizycznie, lecz także zaznać psychicznej odskoczni od otaczającego świata.
Dla każdego dom może oznaczać coś innego – dla jednych jedynym domem zawsze będzie ten rodzinny, kolejni uważają go za wartość zmienną na różnych etapach życia, a jeszcze inni zapytani, co jest dla nich domem, odpowiedzą: ojczyzna.
W tym kontekście warto zwrócić uwagę na zachodzącą różnicę w języku polskim i angielskim. Polski “dom” jest uniwersalny zarówno dla sytuacji metaforycznych, jak i fizycznych. Angielski natomiast dokonuje rozróżnienia na house i home. Różnica między nimi jest taka, że ten pierwszy zazwyczaj dotyczy konkretnego fizycznego budynku, podczas gdy drugi odnosi się do miejsca, które uznajemy za nasze schronienie: może to być murowany dom, mieszkanie, namiot, kamper, czy wspomniana już ojczyzna.

Oczywiście od każdej zasady są wyjątki i house może przybrać znaczenie metaforyczne (Izba Lordów – House of Lords), a home może być domem fizycznym (np. dom dziecka – a children’s home).

Niemniej jednak, jeżeli ktoś dane miejsce nazwie swoim home, to wiąże go z nim coś więcej, niż tylko adres zameldowania. Jest to miejsce, z którym wiążemy pewne uczucia, choć nie muszą być zawsze pozytywne. W końcu każdy ma swoją osobistą definicję domu.

PRZYKŁADOWE ZASTOSOWANIE

Home lubi łączyć się w różne kolokacje i wyrażenia. Poniżej przedstawiam kilka ciekawych przykładów.

  • These children come from a broken home.

W tym przypadku pogrubione wyrażenie oznacza, że dzieci pochodzą z rozbitej rodziny.

Gdy zamienimy broken na happy:

  • These children come from a happy home.

otrzymamy przeciwstawne zdanie informujące o tym, że z kolei te dzieci pochodzą ze szczęśliwej rodziny.

  • a children’s home, an old people’s home

Powyższe przykłady przedstawiają rodzaje domów (dziecka, starców), w których opieka nad określonymi osobami jest sprawowana przez inne osoby.

  •  I live in New York, but my home is in Poland.

Metaforyczne określenie domu jako miejsca urodzenia, ojczyzny.

Garść wyrażeń idiomatycznych:

  • Home sweet home — nie ma to jak w domu
  • Make yourself at home – czuj się jak u siebie w domu
  • Be home and dry — odnieść w czymś sukces, poszczęścić się
  • Ram something home — uzmysłowić sobie coś

Sprawdź, jak sobie radzisz z wymową angielskich słów!

Czy wiesz że?

Dysponując powyższą wiedzą, zwróć uwagę na nazewnictwo angielskich miast Birmingham i Nottingham. Zawierają one staroangielski człon ham, czyli dom. Birmingham było kiedyś domem dla plemienia Beormingas. Natomiast Nottingham na początku nosiło nazwę Snottingham, oznaczając, w obrazowym tłumaczeniu “dom rodu Snotów”. Dopiero później, wskutek wpływów normańskich, straciło inicjalną literę “S” i taka nazwa przetrwała do dziś. Podobnych przykładów można szukać też w Niemczech, choćby w mieście Mannheim.

Jaka jest Twoja definicja domu? A może znasz ciekawe wyrażenia ze słowem home, których tu nie wymieniłem? Daj znać w komentarzach. Daj też znać, czy artykuł Ci się spodobał — jeśli tak, kolejnym słowem branym pod lupę będzie nasz czworonożny przyjaciel dog. 😉

Zapisz się
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze

Bądź na bieżąco!

Podaj adres e-mail, by otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach.

Dziękuję! Obiecuję, że nie otrzymasz ode mnie żadnego spamu.
Wystąpił błąd. Spróbuj jeszcze raz.